Veri Sorumlusunun Yükümlülükleri – KVKK

Veri Sorumlusunun Yükümlülükleri – KVKK

6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, 7 Nisan 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kanun, kişisel verilerin işlenme amaçlarını ve vasıtalarını belirleyen, veri kayıt sisteminin kurulmasından ve yönetilmesinden sorumlu olan veri sorumlularına çeşitli yükümlülükler yüklemiştir.

Bu yükümlülüklerin ilki, kişisel verisi işlenen kişilerin bilgilendirilmesini hedef alan aydınlatma yükümlülüğüdür.

Diğer bir yükümlülük, kişisel verilerin korunmasına ilişkin her türlü teknik ve idari tedbirleri alma yükümlülüğüdür.

İlgili kişilerin Kanun’un 11. maddesi kapsamında yaptığı başvuruların değerlendirilmesi ve sonuca bağlaması, veri sorumlusunun bir diğer yükümlülüğüdür.

Bir başka yükümlülük, kişisel veri saklama ve imha politikası hazırlama yükümlülüğüdür. Veri sorumluları bu yükümlülük uyarınca kişisel verilerin saklama sürelerini belirlemeli ve saklama sürelerinin bitiminde kişisel verileri imha etmelidir.

Veri sorumluları son olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından verilen kararları kendisine ilke kabul etmeli ve bu kararlara uymalıdır.

Veri sorumlusu ve veri işleyen olarak yükümlülüklerinizi nasıl yerine getirebileceğiniz konusunda her türlü bilgi için www.rskveri.com adresimizden ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

Alanında Uzman Avukatmı arıyorsunuz?