Av. Arb. RIZA SAKA

Av. Arb. RIZA SAKA

Av. Arb. RIZA SAKA

Av. Arb. RIZA SAKA

1969 yılında Kütahya’nın Gediz ilçesinde doğmuştur. 1991 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Aynı yıl kazandığı ve tez aşamasında kalan Kamu Hukuku Yüksek Lisans çalışmasını Mecelle konusunda yapmıştır.

24.12.1992 tarihinde İstanbul da serbest avukatlığa başlamıştır. Halen, 28 yıldan beri kesintisiz olarak sürdürdüğü hak, hukuk ve adalet mücadelesini kurucusu bulunduğu Rıza Saka Hukuk Bürosu’nda devam ettirmektedir.

Bilişim hukuku, Veri Güvenliği ve Kişisel Verilerin Korunması kapsamında faaliyet gösteren, kurucusu olduğu RSK Veri Güvenliği ve Danışmanlık Hizmetleri AŞ ‘de Yönetim Kurulu Başkanıdır. Yine bu alanda kurulmuş olan Veri Güvenliği ve Kişisel Verileri Koruma Derneği‘nin Başkanlığını yapmaktadır.

Hukukun pek çok alanında faaliyet gösteren Rıza Saka, gerek güncel hukuki sorunlar ve gerekse toplumsal sorunlarla ilgili olarak çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlanmış, konferans ve seminerlerde konuşmacı olarak yer almıştır. Aynı zamanda bu çerçevede pek çok ulusal televizyon kanalında açık oturum ve diğer programlara katılmıştır.

Yine içinde yaşadığı toplumun sorumlu bir bireyi olarak sivil toplum faaliyetlerinde yer alan Rıza Saka pek çok hukuk derneğinde görev almıştır. Ayrıca bu kapsamda “Hukukçular Derneği, Bilişim Hukuku Derneği ve Hukuki Araştırmalar Derneği gibi derneklerde görev üstlenmiştir.

15 Temmuz hain darbe girişiminde zarar gören mağdurların haklarını korumak üzere Darbe Davaları Takip Platformunu kurmuş ve 2 yıl süre ile başkanlığını üstlenmiştir. Ayrıca bu kapsamda meslek yaşamının onur madalyası olarak gördüğü ve TBMM adına devam eden bazı davalarda TBMM vekili olarak görev yapmıştır. Yine 1994- 1999 yılları arasında 5 yıl süre ile Kadıköy Belediye meclis üyeliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yapmış, İBB meclisinde hukuk komisyonu başkanı olarak görev almıştır.

2009-2012 yılları arasında Hukukun Üstünlüğü Platformu başkanlığı yapmış ve 2012 yılında yapılan İstanbul Barosu Genel Kurulu seçiminde Hukukun Üstünlüğü Platformunun başkan adayı olarak en yüksek oyu alan ikinci aday olarak tamamlamıştır.

Kişisel Verilerin İmhası konulu yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.

İyi derecede İngilizce ve orta seviyede Arapça bilmektedir.

Alanında Uzman Avukatmı arıyorsunuz?